Programme

 

You can download the preliminary programme incl. satellite meetings here: PRELIMINARY PROGRAMME (subject to change)

 

The program combines classical topics within the BNF field (e.g. biochemistry, evolution, signal transduction, N2 fixing symbioses, free-living and aquatic N2 fixing organisms) with highly relevant and timely topics for modern society (e.g. climate change, present and future use of BNF in agriculture). 

 

PRELIMINARY PROGRAMME

Friday August 17:

10:00 – 15:00     Workshop on Methods in Microbiome Studies

        Vivi Täckholmsalen, Stockholm University

Organizer: Simona Radutoiu (University of Aarhus, Aarhus, Denmark)

Download the programme for the Workshop on Methods in Microbiome Studies. 

Saturday August 18:

09:00 – 15:00     Satellite Meeting on Genomics of Nitrogen-fixing Organisms

Vivi Täckholmsalen, Stockholm University

Organizer: Peter Young (University of York, York, UK)

10:00 – 15:00 Satellite Meeting on Molecular aspects of regulation and metabolism in nitrogen fixation, Magnelisalen, Stockholm University

Organizers: Agneta Norén and Stefan Nordlund (Stockholm University,
Stockholm, Sweden)

  • Daniela Prasse (Christian Albrechts University, Kiel, Germany)
  • Jörg Schumacher (Imperial College, London, UK)
  • Teresa Thiel (University of Missouri-St Louis, St Louis, MO, USA)
  • Bernd Masepohl (Ruhr University, Bochum, Germany)
  • Emmanuel Souza (University of Parana, Curitiba, Brazil)
  • Phil Poole (University of Oxford, Oxford, UK)
  • John Peters (Montana State University, MT, USA)
  • Mathangi Soundararajan (Utah State University, Logan, UT, USA)

Download the programme for the Satellite Meeting on Molecular aspects of regulation and metabolism in nitrogen fixation here.

 

Main conference at Münchenbryggeriet

15:00 – 16:30     Registration at Münchenbryggeriet

17:00 – 19:00     Welcome speeches
EMBO lecture: Ray Dixon (John Innes Centre, Norwich, UK)
Adam Kondorosi prize lecture

19:00 – 21:00     Reception

Sunday August 19:

9:00 – 10:30 Plenary session on Biochemistry/Synthetic Biology

Chair persons: Lance Seefeld and Dennis Dean

Speakers:     

  • Lance Seefeldt (Utah State University, Logan, UT, USA)
  • Dennis Dean (Virginia Tech, Blacksburg, VA, USA)
  • Eszter Majer (Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, MA, USA)

11:00 – 12:00 Plenary session on Symbiotic interactions: legume/rhizobia signaling

Speakers:     

  • Kasper Röjkjaer Andersen (University of Aarhus, Aarhus, Denmark)
  • Myriam Charpentier (John Innes Centre, Norwich, UK)

13:30 – 15:00 Parallel session: Symposium on Aquatic Nitrogen Fixation I

Chair persons:    Rachel A. Foster and Birgitta Bergman (Stockholm University, Stockholm, Sweden)

Speakers:     

  • Pia Moisander (University of Massachusetts Dartmouth, MA, USA)
  • Lasse Riemann (University of Copenhagen, Copenhagen, Denmark)
  • Helle Ploug (University of Gothenburg, Gothenburg, Sweden)

13:30 – 15:00    Parallel session on Biochemistry and Synthetic Biology of Nitrogen Fixation

Chair persons:    Agneta Norén and Stefan Nordlund (Stockholm University, Stockholm, Sweden)

Speakers:     

  • Oliver Einsle (University of Freiburg, Freiburg, Germany)
  • Stefan Burén (Universidad Politécnica de Madrid, Madrid, Spain)
  • and selected based on abstracts

15:30 – 17:00    Parallel session Symposium on Aquatic Nitrogen Fixation II

Chair persons:    Rachel A. Foster and Birgitta Bergman (Stockholm University, Stockholm, Sweden)

Speakers:    

  • Claire Mahaffey (University of Liverpool, Liverpool, UK)
  • Angela Landolfi (GEOMAR Helmholtz Centre for Ocean Research Kiel, Germany)
  • Jonathan P. Zehr (University of California Santa Cruz, CA, USA)
  • Speed Talks selected based on abstracts

 

15:30 – 17:00    Parallel session on Symbiotic Signalling

Chair persons:    Macarena Marin (Ludwig Maximilians University, Munich, Germany) and Claudine Franche (IRD Montpellier, France)
Speakers will be selected based on abstracts

Monday August 20:

09:00 – 10:30    Plenary Session on Symbiotic Nitrogen Fixation

Speakers:     

  • Martin Parniske (Ludwig Maximilians University, Munich, Germany)
  • Makoto Hayashi (RIKEN Center for Sustainable Resource Science, Yokoyama, Japan)
  • René Geurts (University of Wageningen, Wageningen, The Netherlands)
  • John C. Meeks (University of California Davis, CA, USA)

11:00 – 12:00    Plenary Session on Free-Living Nitrogen Fixation

Speakers:     

  • Ilana Berman Frank (Bar-Ilan University, Ramat-Gan, Israel)
  • Karl Forchammer (University of Tübingen, Tübingen , Germany)

13:30 – 15:00    Parallel session on Symbiotic Nitrogen fixation – establishment of root nodule symbioses

Chair persons:    Katharina Markmann (University of Tübingen, Tübingen, Germany) and Valérie Hocher (IRD Montpellier, France)
Speakers will be selected based on abstracts

13:30 – 15:00    Parallel session on Free-Living Nitrogen Fixation – diversity of nitrogen fixers

Chair persons:    Kristina Lindström (University of Helsinki, Helsinki, Finland) and Philippe Normand (University of Lyon, Lyon, France)
Speakers will be selected based on abstracts

15:30 – 17:00    Parallel session on Symbiotic Nitrogen fixation – root nodule function

Chair persons:    Michael Udvardi (Noble Foundation, Ardmore, OK, USA) and TBN    
Speakers will be selected based on abstracts

15:30 – 17:00    Parallel session on Free-Living Nitrogen Fixation – physiology and regulation

Chair persons: Anke Becker (LOEWE Center for Synthetic Microbiology, Marburg, Germany) and Karin Stensjö (Uppsala University, Uppsala, Sweden)
Speakers will be selected based on abstracts

Tuesday August 21:

09:00 – 10:30    Plenary Session on Nitrogen Fixation in Terrestrial Environments

Chair: Kristina Lindström (University of Helsinki, Helsinki, Finland)
Speakers:    

  • Marie-Charlotte Nilsson Hegethorn (Swedish University of Agricultural Sciences, Umeå, Sweden)
  • Kathrin Rousk (Copenhagen University, Copenhagen, Denmark)  
  • Peter Ebanyat (Makerere University, Kampala, Uganda and International Institute of Tropical Agriculture (IITA), Uganda) 

11:00 – 12:00    Parallel Session on BNF and Climate change

Chair persons:     Ulla Rasmussen (Stockholm University, Stockholm, Sweden) and Ilana Berman Frank (Bar-Ilan University, Ramat-Gan, Israel)
Speakers will be selected based on abstracts

11:00 – 12:00    Parallel Session on Root Microbiome

Chair persons:    Simona Radutoiu (Aarhus University, Aarhus, Denmark)
Speakers will be selected based on abstracts

13:30 – 14:30    Parallel Session on BNF in Agriculture

Chair persons:    Stig Andersen (University of Aarhus, Aarhus, Denmark) and Euan K. James (James Hutton Institute, Aberdeen, Scotland, UK)
Speakers will be selected based on abstracts

13:30 – 14:30     Parallel Session on Evolution of Nitrogen Fixation

Chair persons:    Pierre-Marc Delaux (University of Toulouse III, Toulouse, France) and Janet Sprent (University of Dundee, Dundee, Scotland, UK)
Speakers will be selected based on abstracts

15:00 - 16:00     Panel Discussion on Future Perspectives on Nitrogen Fixation

Chair person: Janet Sprent
•    Ton Bisseling
•    John C. Meeks
•    Peter Ebanyat
•    Lasse Riemann
•    TBN

16:00 - 17:00      Closing Session 

Poster prizes, farewell speeches and announcements of ENFC 2020.                                                                


Wednesday August 22:

09:00 – 12:00    Satellite Meeting on Signal Transduction Pathways in Nitrogen-Fixing Symbioses

Vivi Täckholmsalen, Stockholm University
Organizers:     Fernanda de Cavalho-Niebel (INRA Toulouse, France) and Myriam Charpentier (John Innes Centre, Norwich, UK)

Download the programme for the Satellite Meeting on Signal Transduction Pathways in Nitrogen-Fixing Symbioses.